Dom Rekolekcyjny Alma Mater prowadzony przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest miejscem głoszenia Bożego Słowa. W myśl charyzmatu Zgromadzenia, zgodnie z testamentem naszego Ojca Założyciela, świętego Eugeniusza de Mazenoda, odpowiadamy na najbardziej naglące potrzeby Kościoła. Chcemy czynić wszystko co w naszej mocy, aby budzić i ożywiać wiarę w tych, do których jesteśmy posłani. Czynimy to poprzez różne formy świadectwa, szczególnie w posłudze Słowa.

Dom Rekolekcyjny Alma Mater jest zatem miejscem, w którym we wspólnocie ludzi wierzących, uczymy się spoglądać na siebie oczami Jezusa i to ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Czynimy to w świetle Bożego Słowa. To miejsce spotkania, bliskich więzi, budowania relacji, wspólnoty ludzi gromadzących się wokół Jezusa.

W Alma Mater spotykają się różni ludzie… z różnymi doświadczeniami, charakterem, kondycją wiary. To co ich łączy to pragnienie spotkania się z Bogiem, z Bożym Słowem. Przyjeżdżających do Alma Mater łączy modlitwa, doświadczenie pojednania, spotkania we wspólnocie i mysyjność całego Kościoła.

115 miejsc noclegowych

Noclegi w Domu Rekolekcyjnym Alma Mater to niezapomniane wrażenia pobytu w komfortowych pokojach z prywatnymi łazienkami. Każdy pokój jest w pełni umeblowany.

W swojej ofercie posiadamy pokoje:

  • typu standard: 1- osobowe, 2 – osobowe i 3 – osobowe
  • typu apartament (mieszkanie dwupokojowe): do 4 osób
  • typu wieloosobowe: do 6 osób (pokoje z osobną łazienką)

Refektarz

Refektarz, czyli klasztorna jadalnia, jest miejscem, w którym Goście Domu Rekolekcyjnego Alma Mater wraz z miejscową wspólnotą zakonną, spożywają posiłki. Śniadania i kolacje w refektarzu wydawane są w formie bufetu, natomiast obiady i obiadokolacje dla grup zorganizowanych oraz indywidualnych Gości przebywających w Alma Mater podawane są do stołu.

Posiłki w refektarzu klasztornym przygotowywane są w miejscowej kuchni, czyli w Jadłodajni „u Fratra”, która serwuje dania przygotowywane według tradycji zakonnej. Jadłodajnia „u Fratra” świadczy także usługi cateringowe. Jednym z miejscowych specjałów są Cysterskie O-blaty oraz wiele innych smakołyków według tradycyjnych klasztornych receptur. W tym miejscu organizowane są przyjęcia okolicznościowe: komunie, chrzciny, jubileusze.

Miejsca modlitwy

Każdy z nas potrzebuje ciszy i komfortu w przestrzeni modlitwy oraz skupienia. Do dyspozycji naszych Gości są:

  • Duża kaplica zakonna z Najświętszym Sakramentem
  • Kaplica św. Eugeniusza i błogosławionych oblatów
  • Oratorium Matki Bożej Kodeńskiej
  • Kościół parafialny św. Jakuba
  • Zabytkowy kościół św. Walentego

Sale konferencyjne

Ważnym elementem spotkań formacyjnych podczas organizacji i realizacji rekolekcji, warsztatów czy innych wydarzeń jest miejsce służące spotkaniom i pracy w grupach. Do tego celu naszym Gościom służą trzy salki spotkań. Każda z sal wyposażona jest w aneks kuchenny, czajnik, duży stół, krzesła.

Udostępniamy również małą salę kinową wyposażoną w rzutnik, nagłośnienie i duży ekran.

To tutaj mogą odbywać się spotkania, warsztaty oraz zajęcia towarzyszące rekolekcjom lub innym wydarzeniom.

Kawiarenka

Dla Gości Alma Mater w części mieszkalnej znajduje się klimatycznie urządzona kawiarenka.

Tutaj w wolnych chwilach, między zajęciami i spotkaniami rekolekcyjnymi, o każdej porze można miło spędzić czas, napić się kawy i herbaty.

Do dyspozycji Gości pozostawiamy wyposażoną kawiarenkę w ekspres przelewowy, czajniki, lodówkę. W kawiarence znajduje się też zastawa kawowa oraz różnego rodzaju herbaty i kawy.

Aula

Klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne, przy którym mieści się Dom Rekolekcyjny Alma Mater dysponuje dużą aulą wykładową w układzie amfiteatralnym wraz ze sceną, pełnym nagłośnieniem i oświetleniem. To miejsce, które może zostać użyczone dla celów zorganizowania sympozjów naukowych, warsztatów, koncertów… Aula może pomieścić 250 osób.

Park klasztorny

Pośród przepięknej zieleni: kwiatów, drzew, ozdobnych krzewów i starodrzewia sięgającego czasów XVIII wieku, można wspaniale odpocząć. Spacerując w parku pośród drzew zauważymy zabudowania dawnej opatówki, współczesnej biblioteki. Zatrzymując się przy grocie Matki Bożej Niepokalanej warto pomodlić się za Jej wstawiennictwem. W parku natrafimy także na pozostałości po domu zarządcy dawnego cysterskiego gospodarstwa wraz z wozownią. Z parkiem klasztornym graniczą zabudowania współczesnego przyklasztornego gospodarstwa rolnego oraz pasieki.

Zaplecze sportowe

Na terenie klasztoru do dyspozycji naszych gości oddajemy boisko do gry w piłkę nożną, kort tenisowy oraz boisko do gry w siatkówkę. Dysponujemy także niezbędnym sprzętem sportowym, z którego można nieodpłatnie korzystać. Dla wielbicieli spacerów pośród przepięknej zieleni oddajemy duży park przyklasztorny. Ci zaś, który uwielbiają jazdę rowerem, mogą korzystać z licznych ścieżek rowerowych powiatu wolsztyńskiego o łącznej długości 321,2 km. W okolicy znajdują się także jeziora z przepięknymi plażami, pomostami i co ważne z ochroną ratowników.